Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

Leśne rośliny i grzyby

Park Narodowy „Bory Tucholskie” serdecznie zaprasza wszystkich zainteresowanych na pierwszy w tym roku wykład z cyklu „Czwartkowe spotkania z przyrodą”. Spotykamy się już w czwartek 23 lutego br. o godzinie 18.00 w siedzibie Parku w Charzykowach (ul. Długa 33). Gościem spotkania będzie Pani mgr Grażyna Szelągowska z Muzeum Etnograficznego w Toruniu, która wygłosi wykład pt. „Leśne rośliny i grzyby w tradycyjnym pożywieniu mieszkańców wsi”.

Rośliny dziko rosnące w przeszłości odgrywały istotną rolę w codziennym pożywieniu mieszkańców wsi. Produkty zdobywane drogą zbieractwa miały szczególne znaczenie dla ludzi biednych, ponieważ oprócz pożywienia były również źródłem dochodu uzyskiwanego z ich sprzedaży albo wymiany na inne artykuły spożywcze. W okresie przednówku lub w latach głodu, zbierane na łąkach oraz w lasach uzupełniały ubogie posiłki, często stanowiły podstawę pożywienia dla wszystkich mieszkańców wsi. Urozmaicały również ubogi wiejski jadłospis, który opierał się głównie na potrawach mącznych i roślinnych, rzadziej na mlecznych czy mięsnych. Dla dzieci natomiast, las był miejscem, które dostarczało im namiastki słodyczy i witaminy.

Owoce leśne i grzyby wykorzystywane były bezpośrednio po zebraniu albo przetworzeniu, z niektórych produktów przygotowywano zapasy na zimę. Przyrządzano z nich samodzielne dania, stanowiły dodatek do różnych potraw, wyrabiano z nich przetwory.

Grzyby od wieków ceniono w  Polsce za ich walory smakowe. Z czasem stały się istotnym elementem polskiej kuchni, przyczyniając się nie tylko do urozmaicania i uszlachetniania smaku wielu potraw, ale również, na co zwracają uwagę znawcy  tradycji kulinarnych i autorzy książek kucharskich, nadały im  „polski charakter”.

Wszystkich zainteresowanych tą tematyką serdecznie zapraszamy na wykład. Ze względów organizacyjnych prosimy o potwierdzenie uczestnictwa do dnia 21 lutego br. na adres e-mail: b.grabowska@pnbt.com.pl lub tel. (52) 3355127. Ilość miejsc ograniczona.

/BG/