Park Narodowy Bory Tucholskie

Wersja polska English version Deutsch
Biuletyn Informacji Publicznej
Fundusze Europejskie

Obrączkowanie bielików w PNBT

Maj i czerwiec to intensywny okres dla ptaków, wykluwają się pisklęta, trwa nieustanna praca rodziców przy ich karmieniu. Swoje młode troskliwą opieką otaczają również bieliki. Ptaki te regularnie przystępują do lęgów na obszarze Parku. Gniazda są pod stałą kontrolą Służby Parku, co roku śledzimy ich sukces lęgowy. W miniony piątek gościliśmy członków Komitetu Ochrony Orłów (Dariusza Anderwalda i Stefana Lewandowskiego), którzy od lat obrączkują te piękne ptaki w całej Polsce.

Program kolorowego znakowania bielików został zapoczątkowany w 1976 r. w krajach skandynawskich. Obrączkowane są wyłącznie pisklęta. Dzięki zastosowaniu dwóch obrączek: z indywidualnym numerem i adresem krajowej centrali oraz obrączki kolorowej, jednolitej dla wszystkich krajów ale różnej w każdym roku, łatwo można zidentyfikować pochodzenie danego ptaka oraz określić jego wiek (w przypadku bielika żywego jak i martwego, są to cenne informacje niezbędne do monitoringu tego gatunku w Polsce).

Parkowe bieliki w tym roku wykazały się „hojnością”, ponieważ na czynne 2 gniazda, w każdym zastaliśmy po 2 pisklęta. Udało się je bezpiecznie przetransportować na ziemię, pomierzyć i zaobrączkować oraz pobrać po 1 piórze tzw. pałce, do badań genetycznych, które staramy się zrealizować w najbliższej przyszłości. Maluchy bezpiecznie wróciły do gniazd i czekały na rodziców, by zaprezentować nową biżuterię na nogach.

/KL/

 
Rodzeństwo w gnieździe, fot. D. Anderwald

Rodzeństwo w gnieździe, fot. D. Anderwald

Czynne gniazdo bielika, fot. K. Lubińska

Czynne gniazdo bielika, fot. K. Lubińska

W trakcie pomiarów, fot. K. Lubińska

W trakcie pomiarów, fot. K. Lubińska

Pamiątkowe selfie, fot. S. Lewandowski

Pamiątkowe selfie, fot. S. Lewandowski