Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie - Czy pasikonik jest świerszczem?

Czy pasikonik jest świerszczem?

Czy pasikonik jest świerszczem?

 

Dla badacza owadów, czyli entomologa, świerszcze to rodzina owadów prostoskrzydłych występująca na wszystkich kontynentach. W Polsce występuje tylko siedem gatunków świerszczy, w tym dwa pospolicie: świerszcz polny i domowy. Niestety bardzo często ludzie błędnie nazywają świerszczami pasikoniki lub koniki polne, a to są zupełnie  inne gatunki owadów.

 

Świerszcze polne lubią przebywać na suchych łąkach, nieużytkach i uprawach leśnych. Te niewielkie owady (ich długość ciała ma ok. 2,5 cm) nie są zbyt kolorowe. Najczęściej są czarne do jasnobrązowego, nigdy nie zielone. Ich barwa ma znaczenie ochronne, żyją przecież w ziemi, w wygrzebanych przez siebie norkach. Odżywiają się trawami, różnymi ziołami i małymi owadami.

 

Pasikonik zielony żyje na łąkach, w ogrodach, na polach i nasłonecznionych brzegach lasów. Jego ciało osiąga długość nawet do 4 cm. Ubarwienie ma, jak wskazuje jego nazwa, zielone, zwykle z brązowym grzbietem. Żywi się przede wszystkim owadami. Zjada głównie muchy, gąsienice i motyle. Pokarm roślinny stanowi jedynie urozmaicenie jego diety.

 

Zarówno świerszcze, jak i pasikoniki wydają dźwięki zwane cykaniem. „Śpiewają” pocierając o siebie skrzydła. Na lewym skrzydle znajduje się zgrubienie, które spełnia podobną funkcję, jak smyczek przy grze na skrzypcach, a prawe skrzydło spełnia funkcję struny. Taki sposób wydawania dźwięków ma swoją nazwę i jest to strydulacja. Donośne śpiewy świerszczy polnych kończą się w czerwcu, a już w sierpniu koncerty rozpoczynają pasikoniki zielone.

 

Zarówno pasikoniki jak i świerszcze należą do owadów, które przechodzą w swoim cyklu rozwojowym przeobrażenie niezupełne. Wylęgają się z jaj, stają się larwą zwaną nimfą, która jest bardzo podobna do osobnika dorosłego. Potem rosnąc przechodzą kilka linień, by osiągnąć postać dorosłą z prawidłowo wykształconymi wszystkimi narządami.